Hrad Čabraď

mapa

Hrad Čabraď predstavuje neobyčajne prekrásne spojenie prírodných krás a umu našich predkov. Umiestnený v ničím nerušenom prírodnom prostredí, bez rušivých moderných prvkov našej pretechnizovanej civilizácie, je perlou okolitej krajiny. Stavitelia dômyselne situovali hrad na mieste, ktoré riečka Litava obteká z troch strán, vytvárajúc tak unikátny a účinný obranný prvok. Prístup k hradu po úzkom skalnom hrebeni bol ľahko kontrolovateľný.

Kto strávi chvíľu v pokoji či už priamo na hrade, alebo v jeho okolí, v doline riečky Litava, ocení tú silu "Génius loci", ktorá vyžaruje z každej skaly, záhybu riečky, či pokrúteného stromu. A ak sa mu pošťastí stráviť na hrade aj noc, odíde s plnými ušami neopakovateľných zvukov divočiny, zvukov, ktoré našich predkov sprevádzajú odnepamäti. A kto má naozaj pevné nervy, tak ich iste stratí pri prechádzke nočnou dedinou duchov v podhradí, ktorou sa plazia tajuplné nočné hmly a rozlieha sa húkanie sovy, pripomínajúce nárek vraždených neviniatok.

Na svoje si ale prídu aj fanúšikovia našej prírody - nachádzajú sa tu zachované xerotermné lúky a svahy, ktoré sú obľúbeným stanovišťom našich plazov, skalné rokliny, plné machom obrastených skál, skalných prevysov a dravých vtákov, čudesné porasty duba cerového. V riečke sa zas nachádza množstvo rýb, rakov...
Skrátka, každý si tu nájde to svoje...